13 טיפים לעיצוב גינות שכדאי לדעת

13 טיפים לעיצוב גינות שכדאי לדעת

מעצב גינות מציע עצות ליצירת חללי גינה מהנים

תמיד חשבתי שהגנים הטובים ביותר הם אלה שעושים אנשים שמחים ונוחים. בטח, גנים נהדרים נראים טוב, אבל הם גם צריכים להרגיש טוב. הגנים שאני הכי מעריץ הם מרגיעים, קלים לעבור, ולא קשים מדי לתחזוקה. נתיבים ומבנים חייבים להיות פשוטים לניווט, בעוד שהצמחים שנבחרו חייבים לספק עניין ולשרת פונקציה מבלי להיות בריונים או פרימה דונה. כאדריכל נוף, אני מתמודד עם הנושאים הללו של נוחות ותועלת בכל יום.

להלן 13 טיפים מעשיים שעזרו לי בתהליך של עיצוב גינות מהנים עבור לקוחותי.

תנו כבוד למרחב

וודא שהמסלולים שלכם רחבים מספיק למעבר נוח. אף אחד לא נהנה לסחוט דרך חללים צרים, בתוך הבית או בחוץ. כבישים ראשיים ראויים להיות רחבים מספיק כך שלפחות שני אנשים ילכו זה לצד זה, לא פחות מגובה מטר. עבור נתיבים משניים שבהם אנשים הולכים על קובץ בודד, הרוחב צריך להיות לפחות מטר. קחו בחשבון שככל שהנטיעות או המבנים שגוברים לאורך מסלול ההליכה גבוה יותר, כך צריך להיות שביל רחב יותר. גבולות גבוהים גורמים לכל מרחב להרגיש מוגבל יותר.

צעד אחר צעד

מדרגות וחדרי מדרגות חיצוניים מצריכים גישה נוחה; אחרת, הם עלולים להיראות מפחידים. מדרגות בעלי גובה של 15 מטר ומטה הן הנוחות ביותר. העומק של כל שלב פלוס העלייה (או הגובה) כפולה אמורה להיות שווה לבערך- 66 מטר. אז מדרגות בעלי עלייה בגודל 15 מטר ידרשו עומק של 35 מטר. אם מדרגות הגינה שלכם כוללות יותר מעשרה מדרגות, כדי לשקול עצירה אחרי כל צעד רביעי או חמישי כדי להקל על ההתקדמות. מקום העצירה צריכה להיות עמוקה לפחות כמו המדרגות רחבות. מקום עצירה נוח הוא הכרחי בכל מקום בו המדרגות משנות כיוון.

מקום למרחב פעולה

פטיו וסיפונים הם חללים מושלמים לאירוח בחוץ. תכנו מספיק מקום שיהיה אפשר ספייס גם להכין אוכל וגם להתערבב עם האורחים. שקלו כמה אורחים אתם צפויים לארח באופן קבוע ואז תכננו לפחות שטח של 4 מטר מרובע לאדם. פינת אוכל בחוץ פירושה ריהוט חוץ, לכן נסו להשאיר שטח היקף רחב של 3 מטרים סביב כל הרהיטים בגינה כדי לאפשר זרימה נוחה.

יציבות היא שם המשחק

וודאו כי כל סלילה מספקת בסיס מאובטח. הימנע משטחים חלקלקים או ריצוף רופף שמתנדנד. חומרי ריצוף כמו גרניט מלוטש או אריח חיצוני עשויים שלא להציע מספיק משיכה באקלים גשום וחורפי. שבילי חצץ הם בסדר – פשוט השתמשו בחצץ לא מוגבה. חצץ לא מנופה מכיל אגרגטים בגודל שונה, המתכנסים חזק ויציבות מספקת, ואילו חצץ מנופה מורכב מצבירים בגודל דומה, אשר אינם נדחסים היטב ונשארים רופפים מתחת לרגליים. לא משנה מה חומר הריצוף שלכם, וודאו שהמשטחים המרוצפים שלכם מעט משופעים (1 עד 2 אחוזים) בכדי למנוע מהמים להתגבש עליהם.

תרימו את הראש

השאירו הרבה מרווח לראש מתחת לקשתות, סדקים ופרגולות. כ- 7 מטר כמינימום, ולרוב אפשר להוסיף לפחות עוד 18 סנטימטרים אם יודעים שיהיו צמחים שצומחים מעל המבנה. זה אולי נשמע גבוה, אך מבנים חיצוניים נוטים להיראות קטנים יותר מכפי שהיו היו אם הם היו בתוך הבית. בנוסף, עדיף להיות בטוחים מאשר להצטער ולהתנגח ראש בראש עם ורד מטפס או ויסטריה. יש לקבוע עמדות לקשתות ופרגולות לפחות סנטימטרים ספורים מחוץ לשבילים העוברים דרכן כדי לאפשר מספיק מקום למרחב פעולה.

תכננו לצמוח

תנו לצמחים שלכן מקום לצמוח. אם אתם רוצים לקבל נוף צפוף ומלא בצמחייה כבר מהתתחלה, שתלו מתוך כוונה להעביר או להסיר כמה צמחים עם התבגרותם. אתם יכולים גם לשתול צמחים המתחזקים במהירות ובמהלך זמן קצר, בכדי להכניס את הנטיעות שלכם שם באופן זמני. ח תן לצמחים שלך מקום לצמוח. אם אתה חייב לקבל נוף צפוף ומלא מייד, שתול מתוך כוונה להעביר או להסיר כמה צמחים עם התבגרותם. אתה יכול גם לשתול צמחים “מילוי” המתחזקים במהירות ובמהלך זמן קצר, בכדי להכניס את הנטיעות שלך באופן זמני.

שמרו על מרחק

מניחים צמחים בגובה של 30 עד 36 סנטימטרים לפחות בגובה של מטר עד מטר מקצוות המסלול והפטיו; אחרת, חללים אלה עשויים להרגיש צפופים ועמוסים מדי. כשאתה בעניין, נסה לשמור על צמחים קוצניים כמו ורדים או צמחים חריפים כמו קיסרי כתר הרחק. אם אתם רוצים לשתול ורד על קשת או פרגולה מעל שביל, תשקלו לשתול ורדי גן ישנים נטולי קוצים.

מקום של כבוד לאדמה

עיצוב גינות כולל כמובן גם מדשאה, היא יכולה להיות יקרה ואינטנסיבית לעבודה לתחזוקה, אך אף משטח אחר אינו כה מניב, כה נוח לשבת, או כה גמיש וסלחני למשחק. אף שתילה אינה יכולה ליטול את תנועת הרגליים שמדשאות עומדות בקביעות. אכן, דשא הוא תכונה מיוחדת בגינה, לכן השתמשו בחוכמה. אל תבזבזו במאמץ של שמירה על מדשאה שבה ריצוף או צמחים בעלי תחזוקה נמוכה עשויים לשמש באותה מידה, אך אל תחפפו על הדשא באזורים בהם תוכלו ליהנות ממנו. דשא ירוק יכול גם להיות המאזן המושלם למרחב עשיר בגבולות הגינה

התבוננו מעבר לפריחה

בעוד שפרחים הם תכונה מושכת במיוחד, צמחים רבים מציעים יותר מסתם פרחים. הביטו מעבר לפרחים והשתמשו בעלווה, פירות ונביחה לצבעים, צורה ומרקם לאורך כל השנה. האביב והקיץ עשויים להיות זמן ראווה של פרחים, אך הסתיו שייך לעלים הפונים של הידראנגיאה של עץ אלון וענפי הפרי של יערות החורף.

צרו אזור של נוחות

יופי עשוי להיות עמוך בתוך העור, אבל צמחים יכולים לעשות יותר בגינה מאשר לשבת מסביב ולהיראות יפים. הצמחים הנכונים, המשמשים בדרך הנכונה, יכולים למעשה להוסיף נוחות ותועלת לגינה שלכם. עצי מחט ועלים רחבים יכולים להגן על הגינה שלך מפני רוחות קשות. צמחים רב-שנתיים בקנה מידה גדול או עשבי נוי יכולים ליצור מסך פרטיות “מיידי”. עץ ממוקם היטב או שיח גבוה יכול לספק נווה מדבר בחום של אחר הצהריים של הקיץ. אתם לא חושב שיש לכם מספיק מקום לעץ? חשבו שוב. עם כל כך הרבה עצי נוי קומפקטיים זמינים, כנראה שיש אחד שמתאים לכל נכס.

לחשוב על העתיד

כמו כן חשוב לומר כאשר מדברים על עיצוב גינות שאם אתה מתקינים או חופרים את הגינה שלך (או שאתם פשוט צריכים להוסיף משהו לרשימת המטלות שלכם), שקלו להניח צינור חשמל וצינורות השקיה בגובה 18 סנטימטרים מתחת לפני הקרקע לאורך שבילים וקרוב לקצוות – גם אם אין לכם תוכניות נוכחיות לתאורה או להשקיה. בעוד כמה שנים אתה יכול להיות שמחים שעשיתם זאת. קל להתקין חיווט ואינסטלציה מאוחר יותר אם הצנרת כבר קיימת ולא תצטרכן לשבש נטיעות שהוקמו או לפגוע בגינה

הסתכלו לכל כיוון

בתהליך של עיצוב גינות קשה לעזוב את שביל הגישה שלכם בבטחה אם צמחים או מבנים חוסמים את הנוף שלכם. סקרו את הראות מהמכונית שלך לכל הכיוונים לפני התקנת שיחים, קירות או גדרות. כשאתם בעניין, וודאו כי גם הנטיעות והמבנים השונים שלכם לא חוסמים את הנופים שבחניה של השכנים שלכם.

היו שכנים טובים

בדקו עם שכניכם לפני שתבצעו שינויים גדולים בנוף שלכם. מדוע לעורר שנים של רעש, כאשר איתור עץ במרחק של מטר וחצי משמאל לאתרכם המוצע עשוי להציל את הנוף הטוב ביותר של שכניכם? ייתכן ששכניכם לא בהכרח ישתפו את טעמכם בעיצוב, אך קחו בחשבון שלנוף שלכם תהיה השפעה רבה עליהם מאשר תפאורה הפנים שלכם. אחרי הכל, אתם לא היחידים שרואים את החצר והגינה שלכם כל יום.

סגירת תפריט